Mnohonárodní prapor vojenské police NATO splnil hlavní úkol štábního cvičení

Společná fotografie účastníků štábního cvičení MNMPBAT
  • 7.5.2018
  • Nikola Rimkevič Hájková

Mnohonárodní prapor vojenské policie NATO (NATO MNMPBAT) složený z vojenských policistů České republiky, Slovenska, Polska a Chorvatska absolvoval v Liptovském Mikuláši ve dnech 23. – 27. 4. 2018 štábní cvičení. Smyslem cvičení bylo provést kompletní plánovací a rozhodovací proces velitele pro nasazení praporu do prostoru operace. Konečným produktem cvičení se stal vlastní rozkaz velitele praporu (OPORD), podle nějž bude řízena činnost jednotky v místě nasazení.

Praporu každý rok předsedá jiná členská země. V letošním roce předsednictví převzala Česká republika. V čele MNMPBAT stojí velitel praporu major Radek Ocelka, příslušník Velitelství ochranné služby VP Praha. Na počátku cvičení major Ocelka obdržel od nadřízeného stupně operační rozkaz s konkrétním úkolem, který bude jednotka plnit v průběhu operace. Za vyhotovení OPORD praporu je odpovědný náčelník štábu praporu, který koordinuje činnost jednotlivých sekcí štábu dle pokynů velitele.

Paralelně se štábním nácvikem proběhlo poslední setkání mnohonárodního plánovacího týmu (Multinational Core Plannig Team - MCPT). Úkolem MCPT bylo doladit poslední detaily plánovaného cvičení s počítačovou podporou (CAX), které proběhne na přelomu května a června v Brně a bude vyvrcholením výcvikových aktivit mnohonárodního praporu v roce 2018. „Scénář letošního cvičení je oproti minulosti poměrně nestandardní. Vzhledem k dynamicky se vyvíjející bezpečnostní situaci ve světě, a především v Evropě, implementoval plánovací tým do scénáře aktuální problematiku. To by mělo ověřit, jestli na tomto principu bude prapor v budoucnu schopen fungovat,“ okomentoval přípravu MNMPBAT vedoucí mnohonárodního plánovacího týmu major Zdeněk Koreczki.

„Já jsem nejstarší člen praporu polské armády. Působím zde již deset let. Být součástí mnohonárodního praporu je výzva. Musíte překonat jazykovou bariéru a sesouladit kulturní i taktické zvyklosti všech zemí – pracovat pro všechny vždy s tím nejlepším úmyslem. Výhodou je, že téměř 90% příslušníků praporu bylo nasazeno v bojových misích. Na základě těchto zkušeností jsme schopni v počátečním chaosu nalézt nejdůležitější opěrné body a vytyčit tak správnou cestu, kterou se prapor musí ubírat. Navzájem se od sebe učíme a předáváme zkušenosti nováčkům, kteří budou prapor řídit v budoucnu. Jsem rád, že si v letošním roce můžeme vyzkoušet situaci, jež může reálně nastat,“ vyhodnotil činnost praporu člen jeho štábu kapitán Tomasz Urbanek.

Štábní cvičení mnohonárodního praporu vojenské policie oživilo praktické zaměstnání polských vojenských policistů. Ti v Liptovském Mikuláši představili spojovací prostředky, se kterými prapor operuje, a jeho kompletní spojovací systém. Radiostanice HARRIS typového označení AN/PRC 150 C a AN/PRC 117F/H jsou schopny přenášet spojení na poměrně velké vzdálenosti bez nutnosti technicky složitého zázemí, což plně vyhovuje potřebám praporu.

Velící poddůstojník praporu nadrotmistr Marcel Fraňo, slovenský vojenský policista, stanovil zásadní myšlenku štábního cvičení jednoznačně. „Bylo zapotřebí, aby se vedoucí jednotlivých sekcí soustředili na mentorování nových příslušníků praporu, kteří nemají zkušenosti se štábními funkcemi. Pokud bychom nebyli schopni zvládnout situaci po teoretické rovině, už vůbec bychom ji nebyli schopni zvládnout reálně. Štábní cvičení je stejně důležité jako cvičení jednotek v terénu,“ řekl nadrotmistr Fraňo, který v závěru, stejně jako velitel praporu  major Ocelka, hodnotil cvičení velmi pozitivně.  

Fotogalerie